Ekonomi

Mezgit, somon ve hamsi balık tezgahlarının gözdesi.

Samsun’daki en popüler balık tezgahları mezgit, somon ve hamsidir.

Karadeniz’de sıcak havaya ve fırtınaya rağmen balık satıcıları tezgâhlarda çeşit çeşit balık bulunduğunu, vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını söyledi.

“Et ve tavuk fiyatlarına göre balık bedava”

Balık fiyatlarını daha pahalı hale getiren balık satıcısı Onurcan Köse, “Balık bol tutulduğu için sezon devam ediyor. Şu anda hamsi fiyatı bizde 40 lira. Hamsi boydan boya büyümüş, yağlanmış durumda. Vatandaşın hamsiye ilgisi de iyi, onun yanında mezgit satılıyor, ağırlığı 25-30 lira.” Aralarında. İstavrit 60, barbunya 40, alabalık 70, levrek 140, çipura 100 lira. Et ve tavuğa kıyasla balık artık bedava. Bu sezon balıkçıların en çok balık yakalayıp sattığı sezon oldu” dedi.

“Balık bol,fiyatlar uygun”

Balık satıcısı Mehmet Kılıç, “Fiyatlar makul. Vatandaşlar sırasıyla hamsi, mezgit, somon, çipura ve levrek alıyor. Somon şu anda on numara. Ortalama 1,5 ay bu şekilde devam edecek ve sezon kapanacak.” Vatandaş bu sezon dolaplarını bile meşe palamutlarından doldurdu. Vatandaşın dolabında balık koyacak yeri yok. Şu anda dondurucudan bize palamut geliyor ve 40 liradan satıyoruz” dedi.

Vatandaşlar da fiyatların uygun olduğunu ve bu yıl balığı çok tükettiklerini söyledi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu